Znajdź idealne miejsce na sylwestra w Lublinie 2017/2018. Zobacz nasze oferty bali sylwestrowych i wybierz tę, która najbardziej wpisuje się w Twój gust. W naszym serwisie znajdziesz najlepsze oferty na sylwester Lublin – imprezy w klubach, bale i spotkania sylwestrowe.

 

Organizujesz sylwestra w Lublinie? Dodaj swoją ofertę w naszym serwisie. Kliknij button „Dodaj firmę” i wypełnij formularz zgłoszeniowy. Twoja oferta dotrze do tysięcy mieszkańców Lublina i okolic.

 

Historia sylwestra

Sylwester to nowy początek i nie tylko dosłownie, jako ostatni dzień roku kalendarzowego, ale też w przenośni. Nazwa sylwester wzięła się od imienia papieża Sylwestra II, który miał pokonać smoka Lewiatana i uchronić ludzkość od zagłady. Jeśli wierzyć legendzie, Sylwester II dał światu drugie życie. Wróżka Sybilla przepowiedziała, że w lochach Watykanu ukrywa się stwór – straszliwy smok, który w nocy na przełomie roku 999 i 1000 wybudzi się i zniszczy świat.

Smok miał przebywać w lochach od roku 371, kiedy to uwięził go w nim papież Sylwester I. Na mieszkańców świata – a przede wszystkim Włoszech – padł blady strach. Sądzili oni, że skoro Sylwester I uwięził smoka, to Sylwester II może go wypuścić. Nic takiego się jednak nie stało. Zatrwożeni wcześniej ludzie wybiegli na ulicę, by bawić się i świętować z powodu przetrwania świata a zwyczaj ten przeistoczył się później w obchody nocy sylwestrowej. Papież Sylwester pobłogosławił też wtedy światu i ludziom, co później stało się już papieską tradycją.

Co ciekawe, w Polsce świętowanie sylwestra zaczęło się dopiero w wieku XIX. Wcześniej zwyczaj ten nie był u nas znany.

 

Sylwestrowe zwyczaje i tradycje w Polsce

Sylwester Lublin nie może się obyć bez gier i zabaw. Często na zabawach sylwestrowych kultywowane są różnego rodzaju tradycyjne. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.

  • Dawniej to w sylwestra, a nie w andrzejki wykonywano różnego rodzaju wróżby, m.in. lanie wosku. Do dziś dnia w niektórych rejonach Polski praktykuje się ten zwyczaj, wierząc, że wróżba sylwestrowa na pewno się sprawdzi.
  • Podobno 31 grudnia nie wolno sprzątać w domu, żeby nie sprowadzić na niego nieszczęścia.
  • W dzień sylwestra lodówka nigdy nie powinna być pusta. Należy zrobić solidne zapasy jedzenia, bo jaki sylwester, taki cały rok. Nie wolno też zostawiać sobie na sylwestra żadnych długów – w Nowy Rok należy wejść z czystym kontem.
  • Singielki, które wybierają się na imprezę sylwestrową w Lublinie (i wszędzie indziej zresztą też), powinny wsypać sobie do butów odrobinę maku, co ma zapewnić im powodzenie u płci przeciwnej.

 

Sylwestrowe obyczaje na świecie

Jak świat długi i szeroki, ludzie każdą okazję muszą okrasić odrobiną sobie tylko rozumianej indywidualności. Nie inaczej jest w przypadku sylwestra. Nie uwierzysz, jak dziwne zwyczaje z nim związane panują na świecie. Całe szczęście, że sylwester Lublin 2017 nie będzie aż tak szalony. A może jednak…?

  • W Rio de Janeiro w noc sylwestrową trzeba się koniecznie ubrać na biało, inaczej mogą nas napaść duchy.
  • Mieszkańcy Nowej Zelandii dla zapewnienia sobie powodzenia w nadchodzącym roku, biją w całej siły we wszystkie posiadane garnki i patelnie. Wyobraź sobie tylko dźwięk, jaki towarzyszy obchodom sylwestrowej nocy.
  • Rosjanie piją w sylwestra szampana z popiołem. Wkładają do kieliszka karteczkę, na której piszą swoje noworoczne życzenie, palą ją w tym kieliszku, a następnie do pozostałego popiołu wlewają szampana i… do dna!
  • W Argentynie trzeba koniecznie wejść w Nowy Rok prawą nogą, tak więc podczas odliczania wszyscy uczestnicy imprezy stoją na lewych nogach i z nastaniem północy robią ten pierwszy krok, oczywiście nogą prawą. Trzeba dodać, że trzymają przy tym kieliszki ze swoim szampanem, a dla większości nie jest to pierwsza lampka alkoholu tego wieczora.
  • W Japonii należy przed nastaniem Nowego Roku zakończyć wszystkie kłótnie i rozwiązać ważne sprawy. Organizuje się specjalne spotkanie zwane bonen-kai i do wybicia północy trzeba pożegnać się ze wszystkimi zwadami.
  • Na Filipinach sylwestra spędza się z rodziną i przyjaciółmi przy bardzo uroczystej kolacji a na stole obowiązkowo musi się znaleźć 12 okrągłych owoców symbolizujących wszystkie miesiące w roku. Do kolacji każdy siada też z pełnym portfelem, by nie wejść w Nowy Rok bez pieniędzy.

 

Ciekawostki o sylwestrze

1. Mądrości ludowe przepowiadały pogodę na najbliższe dni, a nawet na cały rok na podstawie pogody, jaka panowała w sylwestra. Przed bardzo długi czas kierowano się między innymi przysłowiem:

„Na święty Sylwester mroźno, zapowiedź na zimę groźną.
W noc sylwestrową łagodnie, będzie kilka dni pogodnie”.

2. Jako pierwsi Nowy Rok witają mieszkańcy wyspy Kirimati. Szampana otwierają oni w momencie, kiedy w Polsce wybija godzina 11:00.

3. Najpóźniej Nowy Rok witają na wyspach Howland i Baker. Ma to miejsce dopiero 1 stycznia o 13:00 czasu polskiego.

Sylwester ma różne oblicza. Każda zabawa sylwestrowa ma w sobie coś szczególnego, ważne tylko by bawić się w dobrym gronie. Zobacz nasze oferty na sylwester Lublin 2017 i baw się świetnie.